Simpozion național cu participarea Asociației Betania

În cadrul proiectului educațional cu tema “Parteneri pentru dezvoltarea și corectarea limbajului”, sâmbătă 5 Mai 2018, s-a desfășurat Simpozionul Național “Bune practici de colaborare în prevenirea și terapia tulburărilor de limbaj” ediția a VIII-a la Grădinița cu Program Prelungit nr.31 din Bacău.  În cadrul simpozionului, Elena Sandu – psiholog/logoped al Centrului Delfinul pentru copii cu autism din cadrul Asociației Betania a prezentat pentru cadrele didactice din grădiniță, dar și pentru ceilalți specialiști prezenți la acest eveniment lucrarea cu tema “Prevenirea și corectarea tulburărilor de scris-citit.”

Simpozionul a avut în vedere identificarea și diagnosticarea timpurie a tuturor funcțiilor implicate în însușirea limbajului scris-citit și totodată dezvoltarea parteneriatului educațional, care să contribuie la intervenția de specialitate necesară depășirii acestor dificultăți.

Centrul Delfinul pentru copii cu autism, Bacău