Centrul de Recuperare

Tratează:

• afecţiunile aparatului locomotor ortopedice si posttraumatice;
  • tulburări de statică vertebrală: scolioze, cifoze;
  • dureri la nivelul coloanei vertebrale(cervicale, toracale, lombare), cauzate de o activitate sedentară;
  • afectiunile reumatice spondilită, poliartrită reumatoidă, artrită, reumatisme degenerative, reumatismul ţesutului moale;
  • afecţiunile neurologice – accidentele vasculare cerebrale;
  • traumatismele coloanei vertebrale;
  • boli degenerative şi inflamatorii ale sistemului nervos, sindroame neurologice;
  • afecţiunile aparatului cardio-vascular;
  • afecţiunile aparatului respirator;
  • afecţiunile metabolice (obezitatea);
  • maladiile congenitale (distrofia neuro-musculară, luxaţie congenitală de şold, tetraplegie).

Servicii:

Kinetoterapia este un important mijloc terapeutic în recuperare.

Kinetoterapia tratează afecţiuni ale coloanei vertebrale precum cifoze, lordoze, scolioze, dar şi traumatisme ale acesteia.

Prin kinetoterapie se pot trata şi afecţiuni ale aparatului locomotor si sistemului osos ( luxaţiile congenitale de şold, platfusul, fracturi, entorse, etc. ), dar şi afecţiuni reumatice, precum spondilita, poliartrita reumatoidă, artrita, reumatisme degenerative, reumatismul ţesutului moale.

Pacienţii cu boli din sfera neurologică(hemipareze,tetra/parapareze), pot beneficia, prin executarea unor exerciţii  specifice kinetoterapiei,  de îmbunătăţirea/ ameliorarea stării de sănătate.

Rahitismul, obezitatea şi alte afecţiuni metabolice se pot trata, de asemenea, prin kinetoterapie. La fel, maladiile congenitale, precum distrofia neuromusculară, luxaţia congenitală de şold, tetraplegia sau bolile degenerative şi inflamatorii ale sistemului nervos.

Importanţa kinetoterapiei

Prin exerciţiile specifice pe care le oferă, kinetoterapia este o soluţie pentru problemele de sănătate atât ale copiilor,  cât şi ale adulţilor, învăţându-i în acelaşi timp că mişcarea ajută la crearea unui mod de viata sănătos.

Kinetoterapia are ca principiu mişcarea sistematizată sub formă de exerciţii fizice, având ca scop atingerea obiectivelor propuse.

Hidrokinetoterapia reprezintă o importantă metodă de a relaxa şi tonifia organismul.

Gimnastica subacvatică îşi găseşte largi aplicaţii (de la copii sănătoşi sau cu afecţiuni neuromotorii, până la tineri şi adulţi):

• în sechelele de encefalopatie infantilă (parapareza / tetrapareza spastică sau flască);
  • în hipotonie musculară, obezitate;
  • sindrom Down, autism, etc.

Exerciţiile propuse şi executate cu ajutorul kinetoterapeutului în bazin au ca scop:

• facilitarea, corectarea şi perfecţionarea mişcărilor naturale;
  • formarea unor deprinderi corecte;
  • menţinerea şi întărirea sănătăţii.

Logopedia

Serviciul de logopedie se adresează atât copiilor mici, pentru diagnosticarea precoce şi intervenţia în cazul tulburărilor de limbaj, cât şi celor de vârstă şcolară şi adulţilor, ajutând la corectarea unor deficienţe de vorbire -fonoarticulatorii, de ritm, rinolalie, scris- citit.

Şedinţele de logopedie:

• vor forma şi stimula pronunţia clară şi precisă, articularea corectă a fonemelor, silabelor, enunţurilor, respectând în acelaşi timp accentul şi intonaţia.
  • vor înlătura nozananţa din vorbire, dezvoltând şi respiraţia corectă, inspirul nazal, expirul bucal şi folosirea corectă a mecanismului epigloto- laringian de închidere
  • vor corecta deprinderile şi obisnuinţele de vorbire greşite, concomitent cu educarea unei funcţionări armonioase, line, ritmice a tuturor elementelor aparatului de articulare a sunetelor
  • vor forma şi dezvolta comportamentul lexico- grafic corect.

Contact: str. Nordului nr. 19 bis Bacău
Coordonator: Daniela Matieș, mail daniela.maties@asociatiabetania.ro