Proiect comun la Vultureni

În curând, comuna Vultureni va avea un centru de documentare, informare și activități de tip after-school modern. Acest lucru a devenit posibil în urma încheierii unui parteneriat între Terre des Hommes (Elveția), Asociația Betania (Olanda-România) și autoritățile locale din Vultureni.

Reprezentanții  Terre des Hommes și-au asumat alocarea a 20.000 dolari în vederea reabilitării și modernizării unei clădiri aflate în curtea școlii din Vultureni. În paralel, Asociația Betania alături de partenerii tradiționali de la Fundația „WerkgroepOost Europa- NieuwVennep” (SWOENV) va gestiona toate lucrările necesare pentru renovare și va asigura diferența de finanțare pentru finalizarea proiectului. Deja un prim grup de voluntari ai SWOENV din Olanda s-a ocupat de instalația electrică și de lucrările de interior, iar o nouă echipă, așteptată mâine, va duce mai departe lucrările.

Un parteneriat de suflet, dedicat sufletelor celor mici din Vultureni. Vă vom ține la curent cu derularea proiectului!